מיקונוס

מיקונוס – כל מה שצריך לדעת

מיקונוס למטיילים ישראלים: מחפשים המלצות לחופשה שלכם באי מיקונוס יוון? להלן הכל על מיקונוס החל מנופים, אטרקציות, חופי רחצה, חיי לילה, אוכל, קניות, תחבורה ועוד..

מיקונוס האיביזה של איי יוון . האי  היפה שבאיים הקיקלאדיים נראה כמו גלויה : בתים קטנים ולבנים מוקפים צמחייה , בעלי משקופים וחלונות צבועים כחול, רחובות ציוריים, טחנות רוח, מגדלי יונים, ארובות עשנות, כנסיות קטנות , בתי קפה ומסעדות מעולות. מטיילים עשירים  יוונים מגיעים מדי קיץ או מחזיקים כאן בתים . חיי הלילה הולכים ומתפתחים ולעיתים מזומנות אפשר להיתקל בלילה בטיפוסים מוזרים.

למרות שהאי מארח מסיבות רבות הן אינן קולניות כמו המסיבות בקוס ובלוס , כך שניתן לישון היטב בלילה. למיקונוס יש מוניטין של מקום נופש בעיקר להומוסקסואלים, מה שבפועל לא לגמרי נכון. הנוכחות ההומוסקסואלית ניכרת, אך גם מקומות לעשירים ומפורסמים,  אותם ניתן לזהות בכאב ע"י הצצה במחירים שבתפריט. בעבר היה האי עני מאד, תושביו ניסו לשרוד בעזרת דיג וגידול בקר ביבשת. תעשיה נוספת התמקדה בבניית ספינות. התיירות גרמה למפנה בכלכלת האי מאז תחילתה בשנות החמישים , וגרמה לגישה אמביוולנטית של תושבי האי לגביה : התיירות אמנם הצילה את הכלכלה אך יש שחשים שגבתה מחיר גבוה מדי .לפי המיתולוגיה היוונית הרקולס הרג את הנפילים במיקונוס, והסלעים שבאי נחשבים לגופותיהם(…). המסורת מספרת כי מיקונוס היה השליט הראשון באי, והתושבים הראשונים המוכרים לנו הם הלואנים במאה ה-9 לספירה. בשנים הבאות נפל האי לשלטון האתונאים, המקדוניים, והרומאים כמו שאר איי הסביבה. הונציאנים כבשו את האי ב-1207 בשלטון הדוכס עד לפלישת התורכים במחצית הראשונה של המאה ה-16 .הילדים היוונים כולם מכירים את סיפורה של מנטו מברוגנאוס שלחמה בגבורה בתורכים לאחר שניסו לנחות באי ב – 1822 , שנה לאחר שמלחמת העצמאות היוונית נסתיימה ועדיין ניתן לראות את ביתה שנמצא במיקונוס.  ב-1830 שוחרר האי סופית במצב של תשישות שאחרי המלחמה , ולמעשה עד פריחת התיירות בשנות החמישים של המאה הקודמת היה מצוי במצב זה , אז נעמד על רגליו והתאושש כלכלית .

נופים מיקונוס

ישובים כפריים קטנים וגדולים פזורים על הגבעות מחוץ לעיר הבירה צ'ורה, וכמעט שאין מחוץ לעיר אזורים המאוכלסים בצפיפות. פיתוח אינטנסיבי של קומפלקסים תיירותיים קיים אך אינו מורגש ונעשה בפרופיל נמוך ובאופן סימפטי.השטח מחוץ לעיר מתאפיין במעט מאד עצים, סלעים ושברי סלעים הפזורים בשטח, נוף המשרה אווירה מעט מוזרה של אזור נטוש , העומדת בסתירה חריפה עם האווירה המתוחכמת וההומה שבעיר המרכזית.

ללכת לראות במיקונוס

חייבים לראות את עיר הבירה צ'ורה – אפשר לטייל ברגל , לבקר בטחנות הרוח, להאכיל שקנאים, לשתות בנמל הקטן , לבקר בכנסיית פאראפוטיאני וכמובן לערוך קניות . באי חמישה מוזיאונים : ארכיאולוגי, עממי, ימי, תרבותי ומוזיאון פרטי בעל ריהוט וחדרים עתיקים. רוב המוזיאונים ממוקמים באחד מן הרחובות העסוקים בעיר במהלך הקיץ ( Enoplon Dynameon) . פשוט מאד למצוא את הרחוב: כשעומדים על קו החוף פונים ימינה ליד המשרד לממכר כרטיסים לרחוב Matogianni, הולכים עד סופו ופונים ימינה שם נמצא רחוב Enoplon Dynameon. ברחוב נמצאים המוזיאון הימי (פתוח בין 10:30-13:00 , 18:30-21:00 ), לצידו מוזיאון הפולק , בית לנה  ( פתוח בין 18:30- 21:00 ). בניין מעניין נוסף קצת לפני מוזיאונים אלו הוא בית הולדתו של  הארכיאולוג והנומיסמטולוג Giannis Svoronos. בהמשך, לפני שלושת הבארות נמצאת כנסיית סיינט ג'ורג' שנבנתה במאה ה-15וכנסיית סיינט ברברה וסיינט פאנוריוס שנבנו ב-1883. מאחורי ביה"ס היסודי של מיקונוס נמצאת הכיכר המרכזית של צ'ורה , ה""Laka , נווה  ירוק בעיר שטופת הלבן ובו אקליפטוסים ועצי דקל, חנויות שונות , מזללות ובית הדואר . בהליכה לכיוון מערב מגיעים למישור ובו טחנות הרוח המפורסמות – המקומות הפופולרים ביותר במיקונוס. בעבר תושבי האיים הקיקלדיים כולם היו מביאים את תבואותיהם לטחנות אלה כדי לעבד אותן לקמח .  "ונציה הקטנה" או אלפקאנדרה הוא האזור שמתחת לאזור טחנות הרוח , השם המקורי Alefkandra נשאב מן השימוש המקורי של המקום כמכבסה בה כיבסו נשות האי את בגדיהן. אם ממשיכים ללכת ברחובות הקטנים  של ונציה הקטנה לכיוון צפון מוצאים אבן דרך נוספת של מיקונוס – כנסיית פאראפורטיאני.  הכנסייה היא למעשה 5 כנסיות שנבנו בקומפלקס אחד. זהו המקום הפוטוגני ביותר בבנייני  מיקונוס ובו שילוב מדהים של בנייה לבנה על רקע הים והשמיים הכחולים . המבנה שינה צורה והפך דמוי חומר טבעי המזכיר לצופה בו בנקודה אחת קרחונים לבנים מרצדים על רצועת החוף , ובנקודה אחרת נטיפים על גבי עוגה ענקית מעוטרת אבקת סוכר. מכאן קרוב מאד החלק המערבי של הטיילת, ובאזור בניינים מוניציפליים רבים בעלי גג רעפים אדום . מהטיילת נשקף נוף פנורמי מרהיב . בצידה השני של הטיילת ליד תחנת המוניות במנטו סקוור נמצא פסלה של הגיבורה המקומית Manto Mavrogenous . Ano Mera  – כפר ששווה ביקור : פשוט, יפה ושקט, בקרו במנזר ובכנסייה הקטנה מן המאה ה-15 .

סיורים יומיים יוצאים לדלוס , אי קטן שהיה הקדוש ביותר ביוון העתיקה. פה ילדה לאטו את אפולו וארטמיס בעודה אוחזת בעץ התמר . האי עמוס שרידים ארכיאולוגיים .לא ניתן ללון באי, אך סיור יומי הוא חובה . אי שכן נוסף הוא טינוס – האי הקדוש ביותר ביוון המודרנית . כנסיית הבתולה מרי הוא מקום עליה לרגל של אלפי אורתודוקסים מדי שנה והמקום מדהים ביופיו.

אטרקציות ופעילויות

באי הצע רב של ספורט ימי, צלילה, רכיבה על סוסים, בריכות שחייה וסיורים יומיים לחופים, לדלוס ונקסוס. חוויה בלתי נשכחת היא סיור ברחובות שטופי הלבן של העיר בשעות הבוקר המוקדמות , כשהמון  מבקרי המסיבות חוזרים למלונות לאסוף כוח ללילה הבא. בקרו בקפה הקטן בונציה הקטנה וצלמו את כנסיית פאראפורטיאני המבהיקה מלובן. לקראת הצהריים לכו לשחות באחד מן החופים של מיקונוס.

חופי מיקונוס

בדר"כ הומים אדם, לכן כדאי לחפש את המפרצים הקטנים בצד הדרומי. Platy Gialos   , Elia הם חופים פופולריים, בהמשך נמצאים חופי הנודיסטים של פאראגה "פרדייס" ו- "סופר פרדייס". ניתן להגיע לחופים אלה בסירות היוצאות מפלאטי גיאלוס . חופים נוספים הם קלאפאטיס בצפון, המומלץ לאוהבי גלישת רוח . אורנוס, אגיאוס גיאניס , אגררי וחופים רבים נוספים הם הסיבה לכך שהאי הוא המתויר ביותר ביוון .

חיי הלילה במיקונוס

רוב הבארים והמעדונים נמצאים בצ'ורה. הם ברמה גבוהה בדרך כלל וכך גם המחירים לעיתים. מסיבות חוף עליהן ניתן לשמוע מפרסומים בחוצות מתקיימות לאורך כל הקיץ . לאוהבי המוזיקה היוונית – המקומות המפורסמים הם הטאלאמי שליד בית העירייה ו"מיקונוס בר", Giuzel  9 Muses שנמצא בצד המזרחי של אקטי קאמבאני וה"ארגובר" בכיכר מנטו. בשלושת הבארות תמצא את האגלי המפורסם – אחד מן המקומות הלוהטים של חיי הלילה במיקונוס , מן העבר השני אסטירה בר ומסעדת הcoo . מקפריס בר שנמצא בונציה הקטנה רואים שקיעות מדהימות , ולצידו הבר הסקנדינבי . מסיבות פרועות מתקיימות לאחר חצות בגיי בר Pierro's . Remezzo או בשמו החדש El Pecado Remezzo  הוא המקום החם של חיי הלילה של מיקונוס, מתחתיו נמצא בר מסעדה Kavos הפתוח 24 שעות ביממה, אם רוצים לאכול אחרי הבילוי במועדונים.המסיבות יכולות להימשך עד אור הבוקר . אפטר פארטיס ממשיכות בברים שבחופי מיקונוס כמו קאבו פרדיסו וטרופיקנה שבחוף פרדייס, סופר פרדייז בר שבחוף סופר פרדייז,  Sol Y Mar שבקאלו ליבאדי ואליה בר שבחוף אליה .

אוכל

מסעדות יווניות ובינלאומיות מצויות בשפע והן בדר"כ בצ'ורה או בעיר מיקונוס. הספיישל של האי הוא Louza loukaniko – נקניק מיוחד בשילוב גבינת עיזים מצוינת והרבה פלפל שחור. כל סוגי המזללות קיימות באי מאוכל סלובקי דרך פיצה ופסטה איטלקית, קרפים, מאכלי ים  ועד מנות מעוצבות. רבים מן המקומיים אוכלים בבתי הקפה וטברנות שלאורך הטיילת, בייחוד ב Vasiliki's "Yalos" סנייק בר  שממול לשוק הדגים, שבו אפשר להנות ממזטים יוונים, אוזו, קלאמרי, דגים מטוגנים ומבחר עצום של נקניקים מקומיים במחירים הגיוניים ביותר.

קניות

חנויות פולקלור נמצאות בכל מקום . מזכרת נאה היא עותק של דמות קיקלאדית עתיקה בת 6000 שנה  – פסלון קטן במספר פוזות (מחלל,מתפלל, חושב ועוד) .הזהב טוב וניתן להשיג בגדים, קרמיקה, טקסטיל ועתיקות אם מוכנים לשלם את מחירם . חנויות האופנה מרוכזות ברחוב מאטוג'יאני , כולל שוק עילי בו שמות כמו פרינס אוליבר, Folli Follie ועוד. תכשיטנים יוונים מפורסמים כמו Ilias Lalaounis jewellery נמצאים ממול לגלריית האמנות של גיאניס גאלאטיס ברחוב פוליקאנטריאוטי . המעוניינים  בעממיות  ומסורתיות  ימצאו ברחוב זאוגנלי ממתקים ועוגות עשויים שקדים , ה"אמיגדאלוטה" המפורסמת  מחנות הממתקים Efthymiou . מוצרי יופי עשויים משמן זית הם מזכרת מיוחדת נוספת, אותם ניתן לרכוש במעלה הרחוב לכיוון העיר בחנות The Olive Oil Shop  . ברחוב מטוגיאני בחנות "Lykos" (הזאב) אפשר למצוא את מוצרי מזון אופיינים לאזור כמו הגבינה המקומית קופאניסטי . בגריל טברנה ספיליה ליד ביה"ס היסודי קנו גבינה ונקניקים המיוצרים ע"י בעלי הטברנה עצמם .

תחבורה

ניתן לשכור רכב או אופניים בקלות, קווי האוטובוסים טובים, פשוט מאד להשיג מונית כמו גם טיולי סירות לחופים רבים. בשעות הלילה יש להיות סבלניים כדי להשיג מונית רחוק ממרכז העיר . מספר המוניות מוגבל והמבקרים במועדונים,בברים ובמסעדות רבים . אם שוכרים רכב יש לדעת כי אי אפשר לנהוג בתוך העיר, והחנייה בעייתית ביותר במהלך העונה החמה .3 מגרשי חניה מסביב למיקונוס – לכן מומלץ עם ההגעה לאי לצאת לסיבוב בן חצי שעה או שעה במונית מסביב לאי כדי להכיר את הדרכים בו .חלק מנהגי המוניות , כמו כריסטוס הם גם מדריכי טיולים הלוקחים אותך למקומות שחשוב להכיר באי, וגם מספרים עובדות מעניינות . למיקונוס שדה תעופה משלה וקשרי תעבורה ימיים טובים במעבורות בין האיים הקיקלאדיים השונים, פיראוס, אתונה ורפינה. קטמרנים מהירים מגיעים למיקונוס תוך מספר שעות. מסוף אפריל סירות קטנות מגיעות לפארוס ואיים אחרים .הסירה הראשונה היוצאת  לדלוס יוצאת בעשר בבוקר וחוזרת באחת בצהריים. סירות אלו יוצאות מהרציף  המערבי ליד העירייה .