כרתים – כל מה שצריך לדעת על האי כרתים – כרתים למטיילים ישראלים: אטרקציות שחובה להכיר, חיי לילה בכרתים, אוכל בכרתים, חופי רחצה מומלצים, קניות בכרתים, תחבורה בכרתים ועוד..

מספר עובדות שכדאי לדעת על כרתים

כרתים, האי הגדול ביותר של יוון, שונה מאד משאר המדינה , בעיקר מפאת גודלו והמרחק שלו מן היבשת . תושבי כרתים הדוברים ניב מיוחד מאד ולבושים בתלבושות ייחודיות אותן ניתן למצוא רק באי עצמו, מחשיבים עצמם "כריתיים" ולא יוונים . תושבי כרתים ידועים ביוון כאלימים, נקמות דם על רקע כבוד המשפחה אינן נדירות, והשלטונות מנסים בייאוש למגר את מנהג הירי באקדחים בעת חתונות… יש בכרתים מכל וכל: חופים, כפרים חבויים, ערים גדולות ,פסגות מושלגות,אתרים ארכיאולוגיים, מבצרים מימי הביניים, מוזיאונים ונופים מרהיבים. האתר הארכיאולוגי באי קנוסוס (Knossos) הוא אחד האתרים הקדומים ביותר ביוון, מיקומו הגאוגרפי מאפשר  עונת קיץ ארוכה במיוחד . המבקר בעונת הקיץ בכרתים צריך להיות מוכן לחום הלוהט, השהייה אפשרית בערים הממוסחרות כמו גם בכפר אותנטי בו מראה תייר הוא נדיר, או במקומות הנעים על הסקאלה שביניהם . ככלל אזור צ'אניה (Chania) הוא המתוייר ביותר, ניתן למצוא בו כמעט הכל ממטבח בינלאומי, ספרות ועיתונות זרה, ועד בנקים ומלונות פאר, עובדה ההופכת אזור זה לנוח במיוחד.אזורים נוספים המתאימים לחופשה הם מליה (Malia), הרסוניסוס ( Hersonissos) וסטלידה או סטאליס ( Stalida /Stalis) .

המיתולוגיה גורסת כי זאוס גדל בכרתים ועל כן היה אל נערץ באי. מיתוסים רבים הקשורים בענין אופפים את האי – המלך מינוס נחשב בנו של זאוס, כאן חיו איקרוס ודיאדלוס, והמינוטאור הובס כאן בידי זסוס. תרבות יוון המפוארת החלה בכרתים וקרויה התקופה המינואית (Minoan ), על שמו של המלך המפורסם מינוס , קיימת סברה כי המלך מינוס היה למעשה שושלת של מספר מלכים. התקופה המינואית החלה במאה השלישית לפנה"ס בקירוב והגיעה אל קיצה במאה ה-15 , כנראה עקב אסונות טבע כגון רעידות אדמה. נכון להיום איננו יודעים אם קנוסוס היה ארמון המלוכה או מקום מקודש לכוהנים לעומת זאת ברור כי המינואים שלטו בדרכי הים – ממצאים מן התרבות המינואית נמצאו בכל רחבי יוון, מצרים, טורקיה, איטליה, ויש  אפילו טוענים לממצאים מינואים בבאהאמס. בתום התקופה היגרו התושבים לאיים אחרים (תושבי סקופלוס למשל מתגאים במקורות מינואיים).  בשנת 67 לפנה"ס כרתים הפכה לפרובינציה רומאית ונשארה כך לאורך 400 השנים הבאות, אז השתלבה  באימפריה הביזנטית, ומאוחר יותר תחת שלטון ערבי, ונציאני ותורכי. בשנת 1913 שוחרר האי ולקח חלק במלחמת הבלקן, מלחה"ע הראשונה ומלחה"ע השנייה בה נכבש ע"י גרמניה.

אטרקציות שחובה ללכת לראות

קנוסוס הוא חובה למתעניינים בעתיקות הסטוריים. זהו מרכז התרבות המינואית, חצרו של המלך מינוס ומקום משמרו של המינוטאור במבוך המפורסם . קנוסוס נחשב ארמון אם כי לא ידוע אם היה ארמון או מרכז לכוהנים. בצ'אניה אפשר לבקר את המוזיאון הארכיאולוגי , בשוק ובמסגד מן התקופה התורכית. גורטינוס הייתה הבירה הכרתית בתקופה הרומאית, קודיקאס טיס גורטונס הוא מקום לסיורים באתרים תיירותיים, כמו גם הבזיליקה של אגיו טריטו ומאטאלה.

לאטישי הוא כפר יפיפה ששווה ביקור, ואלואנדה הוא אתר נופש קייצי מפורסם.אם שוכרים רכב כדאי לבקר בכפרים שבעמק האמארי, נוף עוצר נשימה נשקף מגובה 2500 מ' מהר פסילוריטיס. בירת האי היא הרקליון ((Heraclion היא מקום מתוייר אם כי העיר עצמה אינה יפה. המוזיאון הארכיאולוגי וקנוסוס ממוקמים ממש מחוץ לעיר. ראטימון היא העיר השנייה בגודלה באי, ציורית מאוד ובעלת ארכיטקטורה וונציאנית וטורקית, מרפסות עץ והטירה הונציאנית La Fortezza. זהו מוזיאון המוקדש למרחצאות הדמים של 1866. בעיר טברנות דגים  רבות, משום שהעיר מלאה בתושבים שהם דייגים. המנזר הנטוש ארכדי טומן בחובו סיפור טרגי. משפחות מקומיות רבות שמצאו מקלט במנזר זה בתקופת השלטון התורכי  נהרגו בהתפוצצות מצבור תחמושת שהיה מוסתר במנזר. אג ניקולאס נחשבת העיר היפה ביותר באי, וביקור בכפרים ההרריים מומלץ בין אם מגיעים אליהם באוטובוס מקומי או שוכרים רכב.

היכן כדאי לבקר

כרתים היא המקום לשכור בו רכב או אופניים כדי לשוטט בסביבה באופן חופשי וכן לצאת לטרקים – סיור רגלי פופולרי הוא סאמריה ג'ורג' שהוא העמק בעל התהומות העמוקים ביותר באירופה.הנוף בעמק מכיל  אורנים, יערות, פרחי בר ועם קצת מזל תוכלו להבחין בינשופים ונשרים ועופות דורסים אחרים .לכל אורך האי ישנם חופים מופלאים בהם פעילויות וספורט ימי. בערים הגדולות תמצאו גם בתי קולנוע (הסרטים ביוון אינם מדובבים).

חופי כרתים

לדברי תיירים רבים החוף הטוב ביותר הוא אלאפוניסוס. מצויין למשפחות והנוף הנשקף ממנו מדהים. מאטאלה היתה מחוז נופש להיפים, בו מערות רבות, ואינו מומלץ למשפחות עם ילדים. קסרוקאמבוס ופרנגוקאסטלוס הם חופים נאים, אם כי ניתן לצפות בהם לקיפודי ים ומדוזות, בעיקר בספטמבר- אוקטובר.

חיי הלילה בכרתים

חיי הלילה באי מגוונים ביותר בערים הגדולות ובאתרי הנופש ומכילים ברים ומועדונים רבים. המפורסם ביותר הוא מועדון הנקרא "ניו יורק".

אוכל

המאכל המיוחד של כרתים הוא Stifado Salingariko- נזיד חלזונות, ו Chirino Kritiko – צלעות חזיר.הגבינות המקומיות הן  Myzithra , Anthotiro, האי ידוע בשמן הזית שלו ובטוגנים מיוחדים.מלבד הטברנות ניתן למצוא גם מסעדות בעלות מטבח בינלאומי .

קניות

חנויות נמצאות בכל מקום. בכפרים המבודדים יותר ניתן למצוא עבודות יד, קרמיקה, טקסטיל ועוד.

תחבורה באי

ישנם קווי אוטובוס רבים המקשרים בין הערים והכפרים, אך מפאת המרחקים העצומים מומלץ לשכור רכב . לכרתים שדה תעופה משלה ומהארץ ניתן להשיג טיסות לכרתים ישירות או לטוס לאי דרך אתונה. מעבורות יוצאות מפיראוס לכרתים מדי יום. חברות כמו MINOAN , ANEK ואחרות מוציאות מעבורות חדישות שהופכות את זמן ההגעה לכרתים לבן 6-7 שעות. כרתים מקושרת לכמעט כל איי יוון בקשרי ים או אוויר.