לוגו חדש לאתר
Search
Close this search box.

מלונות

מוזיאון האקרופוליס באתונה (Acropolis Museum)

עזרה בתכנון מסלול טיול ליוון? השאירו פרטים 👇

מוזיאון האקרופוליס באתונה הוא מוזיאון ברמה עולמית המציג את ההיסטוריה העשירה ואת המשמעות התרבותית של עיר עתיקה זו. פוסט זה בבלוג יחקור את הארכיטקטורה, האוספים וחשיבותו של המוזיאון כיעד חובה לכל מי שמתעניין בהיסטוריה, אמנות ותרבות.

האקרופוליס: ציון דרך איקוני

האקרופוליס הוא אחד מציוני הדרך המפורסמים ביותר בעולם. המבנים הנישאים שלה עמדו למעלה מאלפיים שנה, עדות לציוויליזציה העתיקה ששלטה פעם באתונה. האתר יושב על מחשוף סלעי, הנקודה הגבוהה ביותר באתונה, ומציע נופים פנורמיים של העיר למטה.

 • היסטוריה מונומנטלית:
  לאקרופוליס יש היסטוריה עשירה, החל מהמאה החמישית לפני הספירה. זה היה מקום פולחן, סמל לכוח, ומרכז תרבותי לאתונאים הקדומים. המבנים באקרופוליס נבנו במשך כמה מאות שנים, כל אחד מהם משקף את הסגנונות האדריכליים ואת הרגישויות האמנותיות של אותה תקופה.

 • ארכיטקטורה מעוררת כבוד:
  המבנה המפורסם ביותר באקרופוליס הוא הפרתנון, מקדש המוקדש לאלה אתנה. זהו פלא של הנדסה ועיצוב, עם 46 עמודים נישאים ומערכת מורכבת של אבנים משתלבות. המקדש היה מקושט בפסלים ובציורים מורכבים, שרבים מהם אבדו עד הזמן.

 • אתר בעל משמעות תרבותית:
  האקרופוליס הוא יותר מסתם אוסף של מבנים עתיקים. זהו סמל לזהות יוונית, עדות למורשת התרבותית העשירה של המדינה. האתר היה נושא לאינספור יצירות אמנות וספרות, שנותנות השראה לדורות של אמנים וסופרים.

פלא אדריכלי מודרני

מוזיאון האקרופוליס הוא פלא ארכיטקטוני מודרני המשלים בצורה מושלמת את המבנים העתיקים של האקרופוליס. עוצב על ידי האדריכל השוויצרי ברנרד צ'ומי והאדריכל היווני מיכליס פוטיאדיס, המוזיאון נבנה כדי לאכלס את החפצים והפסלים הרבים ששוחזרו מהאקרופוליס ומאזוריו הסובבים אותו.

אחד המאפיינים הבולטים של המוזיאון הוא השימוש בזכוכית. החלק החיצוני של הבניין עשוי כמעט כולו מזכוכית, מה שמאפשר למבקרים לראות את האקרופוליס כמעט מכל זווית. קירות הזכוכית גם מאפשרים לאור טבעי להציף את הפנים, ויוצרים אווירה מוארת ומסבירת פנים.

עיצוב המוזיאון מבוסס על עקרונות האור והצל. הגלריות מסודרות סביב אולם מרכזי, הפתוח לשמים ממעל. האולם מוקף בקיר זכוכית, המטיל צללים משתנים ללא הרף על הקומה מתחת. כך נוצרת סביבה דינאמית וסוחפת, אשר משפרת את חוויית המבקר בחפצים העתיקים המוצגים.

העיצוב המלוטש והמודרני של המוזיאון מנוגד לחפצים העתיקים שהוא מכיל, אבל השניים קשורים קשר בל יינתק. אדריכלי המוזיאון שאבו השראה מהאדריכלות הקלאסית של האקרופוליס, תוך שילוב אלמנטים כמו העמודים הדוריים והפריסה הסימטרית.

עיצוב המוזיאון משקף גם את יראת הכבוד של האתונאים הקדומים לאקרופוליס. קירות הזכוכית זוויתיים בצורה כזו שהם משקפים את הפרתנון, ויוצרים חיבור ויזואלי בין המבנים העתיקים והמודרניים.

חשיפת העבר: תערוכה ארכאית

התערוכה הארכאית במוזיאון האקרופוליס היא ביתם של אוסף של חפצים שהתגלו מהאקרופוליס ומהאזורים הסובבים אותו. התערוכה מכסה את התקופה מהמאה ה-7 לפנה"ס ועד לתחילת המאה ה-5 לפנה"ס, תקופה שבה אתונה התפתחה במהירות למרכז תרבותי וכלכלי מרכזי.

אחד מגולות הכותרת של התערוכה הארכאית הוא אוסף הפסלים שהיו פעם חלק מהגפנים של המקדש הישן של אתנה. פסלים אלו, המתוארכים למאה ה-6 לפני הספירה, מתארים סצנות מיתולוגיות כמו הקרב בין האלים והענקים. הפסלים מפורטים מאוד ומדגימים את המיומנות והאומנות של הפסלים האתונאים העתיקים.

התערוכה הארכאית כוללת גם מספר פסלים ותבליטים מהאקרופוליס עצמו, כולל שברי האפריז ממקדש אתנה הישן ומקדש הקטומפדון. חפצים אלה מספקים תובנה לגבי המנהגים הדתיים והתרבותיים של האתונאים הקדומים.

חפץ חשוב נוסף בתערוכה הארכאית הוא המוסקופורוס, או "נושא העגל". פסל זה, שראשיתו במאה ה-6 לפני הספירה, מתאר צעיר נושא עגל על כתפיו. הפסל נחשב כמנחת תרומה לאלה אתנה ונחשב לאחת הדוגמאות הטובות ביותר של פיסול ארכאי.

בנוסף לפסלים והתבליטים, התערוכה הארכאית כוללת גם מספר חפצים יומיומיים כמו כלי חרס ועבודות מתכת. חפצים אלו מספקים הצצה לחיי היומיום של האתונאים הקדמונים ומדגימים את המיומנות והאומנות של האומנים שלהם.

יופי וכוח: הקריאטידים של הארכטיון

ה-Erechtheion הוא אחד המבנים האיקוניים ביותר באקרופוליס, והוא ביתו של אחד הפסלים המפורסמים בעולם: הקריאטידים. ששת הפסלים הללו של נשים עטופות עומדים כעמודים, התומכים בגג המרפסת הדרומית של הארכטיון. לכל קריאטיד יש תנוחה והבעה ייחודיים, והם נחשבים לכמה מהדוגמאות הטובות ביותר של פיסול יווני.

הקריאטידים נוצרו במאה ה-5 לפני הספירה על ידי פסל אתונאי לא ידוע. הם נצבעו במקור בצבעים עזים, אבל הצבע דהה מזמן. הפסלים לא תמיד היו חלק מהארכטיון; הם נוספו למבנה במאה הרביעית לפני הספירה, והחליפו את עמודי העץ המקוריים.

הקריאטידים לא רק יפות, אלא יש להן גם משמעות סמלית רבת עוצמה. הם נחשבים כמייצגים עלמות מהעיר קריאיי, אשר שועבדו על ידי הפרסים במהלך מלחמות יוון-פרס. הקריאטידים נתפסות כמחווה לנשים אלו וסמל לניצחון של אתונה על הפרסים.

למרות היופי והמשמעות הסמלית שלהם, לקריאטידים הייתה היסטוריה סוערת. בתחילת המאה ה-19, לורד אלגין, דיפלומט בריטי, הסיר את אחד הפסלים ולקח אותו לאנגליה. היום, הפסל הזה מוצג במוזיאון הבריטי בלונדון. חמש הקריאטידים האחרות נותרו באתונה, אך אחת מהן הוסרה בשנות ה-70 לצורך שיקום ועדיין לא הוחזרה לארכטיון.

מה מייחד את גלריית הפרתנון?

גלריית הפרתנון היא אחת התערוכות הפופולריות ביותר במוזיאון האקרופוליס, ולא בכדי. גלריה זו היא ביתו של האפריז המקורי מהפרתנון, אחד המבנים המפורסמים והחשובים ביותר בכל הציוויליזציה המערבית. האפריז הוא רצועה רציפה של שיש מפוסל העוברת סביב החלק החיצוני של הפרתנון, ומתארת סצנות מפסטיבל דתי.

מה שמייחד את גלריית פרתנון הוא אופן הצגת האפריז. הגלריה נועדה לשכפל את הממדים והכיוון של הפרתנון המקורי, כשהאפריז מוצג בגובה העיניים ובאותו סדר כפי שהיה מופיע על הבניין. זה מאפשר למבקרים לראות את האפריז כפי שהוא נועד להיראות, בהקשרו המקורי ובאותה תאורה ופרספקטיבה כמו האתונאים הקדמונים שהיו צופים בו.

גלריית הפרתנון היא גם ייחודית בכך שהיא כוללת גם את האפריז המקורי וגם את היציקות של החלקים שנמצאים כיום במוזיאון הבריטי בלונדון. השלטים מוצגים לצד האפריז המקורי, מה שמאפשר למבקרים לראות את כל האפריז במקום אחד ומספק תזכורת עוצמתית לוויכוח המתמשך על הבעלות על החפצים העתיקים הללו.

היבט ייחודי נוסף של גלריית פרתנון הוא האופן שבו האפריז מלווה בתצוגות אינטראקטיביות ובמצגות מולטימדיה. תצוגות אלו מספקות הקשר ומידע על האפריז, כולל משמעותו ההיסטורית והתרבותית, הטכניקות שבהן השתמשו הפסלים שיצרו אותו, והאתגרים הכרוכים בשחזורו ושימורו.

מתן כבוד לאלים: אוסף האקרופוליס

אוסף הנאות של מוזיאון האקרופוליס הוא תערוכה מרתקת המציגה את הדרכים הרבות שבהן היוונים הקדמונים חולקים כבוד לאלים שלהם. האוסף כולל מגוון רחב של הצעות, מפסלונים קטנים וכלי חרס ועד פסלי שיש משוכללים ושברים אדריכליים.

אחד מגולות הכותרת של אוסף ה-Votive הוא אוסף הנפקות ה-votive מ-Sanctuary of Artemis Brauronia. מקדש זה הוקדש לארטמיס, אלת הציד והירח, והיה אתר עלייה לרגל חשוב עבור היוונים הקדמונים. הצעות הקול המוצגות במוזיאון כוללות פסלונים קטנים של בעלי חיים ובני אדם, כמו גם פסלים גדולים יותר של האלה עצמה.

קטע בולט נוסף באוסף הוויטיב הוא אוסף ההקדשות מהפרתנון. מנחות אלו בוצעו על ידי יחידים וקבוצות לכבוד אתנה, אלת החוכמה והמלחמה, והיו חלק חשוב מחיי הדת של אתונה העתיקה. ההיצע המוצג כולל גם חפצים קטנים כמו חרס ומטבעות, וגם פסלים גדולים יותר ושברים אדריכליים.

אוסף הוטיב כולל גם הצעות מאתרים חשובים אחרים, כגון מקדש אפולו בדלפי ומקדש אסקלפיוס באפידאורוס. הצעות אלו מספקות הצצה מרתקת לאמונות ולשיטות הדת של היוונים הקדמונים, כמו גם להישגיהם האמנותיים והתרבותיים.

אחד ההיבטים הבולטים ביותר של אוסף Votive הוא המגוון העצום של הצעות המוצגות. המבקרים יכולים לראות הכל, מפסלוני שנהב עדינים ועד לפסלי שיש עצומים, כל אחד מהם מעיד על המסירות והיצירתיות של היוונים העתיקים.

"מקום מגורים לאלוהי": תערוכת המקדש והכתות

תערוכת המקדש והכתות היא תערוכת חובה במוזיאון האקרופוליס. הוא מספק למבקרים מבט מעמיק על המנהגים והאמונות הדתיות של היוונים הקדמונים, ומציג את הדרכים הרבות שבהן סגדו לאלים שלהם.

 • מקדש האקרופוליס:
  התערוכה מתחילה בהתמקדות במקדש האקרופוליס, שהיה האתר הדתי החשוב ביותר באתונה העתיקה. המקדש היה ביתם של מקדשים חשובים רבים, כולל הפרתנון והארכטיון, והיה אתר עלייה לרגל עבור היוונים הקדמונים. התערוכה מציגה חפצים רבים הקשורים למקדש, כולל מנחות, שברים אדריכליים וכתובות.

 • כתות וטקסים:
  היבט חשוב נוסף של התערוכה הוא ההתמקדות בפולחנים ובטקסים השונים שהיו חלק מהדת היוונית העתיקה. המבקרים יכולים ללמוד על כת אתנה, אלת הפטרון של אתונה, כמו גם על כתות של אלים ואלות אחרות. התערוכה מציגה גם מידע על הטקסים והטקסים השונים שהיו חלק מכתות אלה, כולל קורבנות, תהלוכות ותחרויות.

 • אמנות דתית:
  התערוכה מציגה גם את הצורות הרבות של אמנות דתית שנוצרו על ידי היוונים הקדמונים. המבקרים יכולים לראות דוגמאות של פיסול, כלי חרס וצורות אחרות של יצירות אמנות ששימשו בהקשרים דתיים. גולת הכותרת של התערוכה היא ראש פסל הפולחן של ארטמיס בראורוניה, שהוא דוגמה מדהימה לפיסול יווני עתיק.

חדשנות לאורך הדורות: התקופה ההלניסטית והרומית

התקופה ההלניסטית והרומית היו תקופה של חדשנות גדולה באמנויות ובאדריכלות של יוון העתיקה. התערוכה של מוזיאון האקרופוליס בתקופה זו מציגה את הדרכים הרבות שבהן התפתחו האמנות והאדריכלות היוונית העתיקה והסתגלו להשפעות חדשות.

אחת הדוגמאות הבולטות לחידוש הזה היא ה-Nike of Samothrace, פסל מדהים של האלה היוונית נייקי שראשיתה בתקופה ההלניסטית. הפסל ידוע בתנוחתו הדינמית ובפרטיו המורכבים, והוא נחשב כאחת היצירות הגדולות ביותר של הפיסול היווני העתיק.

התערוכה מציגה גם דוגמאות רבות להשפעה הרומית על האמנות והאדריכלות היוונית העתיקה, כמו קשת אדריאנוס, שנבנתה על ידי הרומאים במאה ה-2 לספירה. הקשת שימשה שער לעיר אתונה וקושטה במקור בפסלים שתיארו את מעללי הקיסר הרומי.

היבט חשוב נוסף של התערוכה הוא ההתמקדות בפיתוח סגנונות אדריכליים חדשים בתקופה זו. המבקרים יכולים לראות דוגמאות למסדר הקורינתי, שפותח בתקופה ההלניסטית והפך פופולרי בתקופה הרומית. המסדר הקורינתי ידוע בכותרות המשוכללות שלו, הכוללות עלי אקנתוס ואלמנטים דקורטיביים אחרים.

החזרת התהילה: מאמצי שימור באקרופוליס

האקרופוליס היה סמלה של אתונה במשך אלפי שנים, והוא עבר שינויים ושיפוצים רבים במהלך מאות השנים. כיום, האקרופוליס מוכר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, והוא אחד מיעדי התיירות הפופולריים ביותר ביוון. עם זאת, האתר גם התמודד עם אתגרים רבים במהלך השנים, ביניהם נזקי אסונות טבע, זיהום והשפעות התיירות. כדי לטפל בבעיות אלו, ננקטו מספר מאמצי שימור כדי להחזיר את תהילת האקרופוליס.

אחד מפרויקטי השימור המשמעותיים ביותר באקרופוליס היה שיקום הפרתנון, שהחל בשנות ה-80 ולקח יותר מ-30 שנה להשלמתו. הפרויקט כלל עבודה קפדנית לתיקון והחלפת אבנים שניזוקו, וייצוב מבנה המבנה. השחזור היה שנוי במחלוקת לפעמים, ויש שטענו שהוא הלך רחוק מדי בניסיונותיו לשחזר את המראה המקורי של הפרתנון. עם זאת, הפרויקט זכה לשבחים רבים על תשומת הלב לפרטים ומחויבותו לשימור האתר לדורות הבאים.

מאמץ שימור מרכזי נוסף באקרופוליס היה העבודה המתמשכת לטפל בהשפעות הזיהום באתר. זיהום אוויר מהתנועה והתעשייה באתונה מהווה כבר זמן רב בעיה עבור האקרופוליס, ונעשו מאמצים להפחית את השפעת המזהמים הללו על האתר. זה כלל צעדים כמו הפחתת מספר המכוניות המותרות למרכז העיר, ושימוש בטכניקות ניקוי מיוחדות להסרת מזהמים מהאקרופוליס עצמו.

מוזיאון האקרופוליס: מרכז תרבותי

מוזיאון האקרופוליס אינו רק מוזיאון, אלא מרכז תרבותי המשמש כשער להיסטוריה ולתרבות העשירה של אתונה. מוזיאון חדשני זה מוקדש לשימור וקידום הציוויליזציה היוונית העתיקה, ומציע מגוון של תערוכות ותוכניות הנותנות מענה לכל הגילאים ותחומי העניין.

 • מארוול מודרני:
  המוזיאון עצמו הוא יצירה של פלא ארכיטקטוני מודרני, עם קירות ורצפות זכוכית המאפשרים למבקרים לראות את ההריסות העתיקות למטה. הבניין נועד להציג את החפצים העתיקים בצורה הטובה ביותר, עם אור טבעי ומרחבים פתוחים היוצרים תחושה של יראה ופליאה.

 • תערוכות לכולם:
  המוזיאון מציע מגוון של תערוכות המכסות את ההיסטוריה והתרבות של אתונה מהתקופה הפרהיסטורית ועד התקופה הרומית. ישנן תערוכות המוקדשות לאקרופוליס עצמו, כמו גם תערוכות על אמנות יוונית עתיקה, דת וחיי היומיום. המוזיאון מארח גם תערוכות זמניות המכסות מגוון נושאים, מאמנות עכשווית ועד להיסטוריה עתיקה.

 • אינטראקטיבי וחינוכי:
  המוזיאון הוא לא רק מקום להתבונן בחפצים, אלא מקום ללמוד ולעסוק בעולם העתיק. ישנן תערוכות אינטראקטיביות המאפשרות למבקרים לחקור טכנולוגיה, אמנות וארכיטקטורה יוונית עתיקה, כמו גם תוכניות חינוכיות הפונות למבקרים בכל הגילאים. התוכניות החינוכיות של המוזיאון כוללות סיורים מודרכים, סדנאות והרצאות, ונועדו להחיות את העולם העתיק עבור המבקרים.

  בנוסף לתערוכות ולתוכניות שלו, מוזיאון האקרופוליס הוא גם מרכז תרבותי המארח מגוון אירועים ופעילויות לאורך השנה. מקונצרטים והופעות ועד הקרנות סרטים והשקות ספרים, תמיד קורה משהו במוזיאון. המוזיאון מציע גם מגוון אפשרויות לסעודה, מבתי קפה נינוחים ועד מסעדות יוקרה, המגישות מאכלים מהמטבח היווני המסורתי.

לא רק לחובבי היסטוריה: תוכניות ואירועים חינוכיים

מוזיאון האקרופוליס מציע מגוון תוכניות ואירועים חינוכיים שהופכים אותו ליעד מרתק ונגיש למבקרים בכל תחומי העניין והגילאים. תוכניות אלו נועדו לספק למבקרים הבנה מעמיקה יותר של ההיסטוריה והתרבות של יוון העתיקה, ולטפח אהבה ללמידה ולחקירה.

אחת התוכניות הפופולריות היא תרמיל המוזיאון, המיועד לילדים בגילאי 6 עד 12. התרמיל מכיל מגוון משחקים, פעילויות וחומרים חינוכיים המסייעים לילדים ללמוד על המוצגים בצורה מהנה ואינטראקטיבית.

המוזיאון מציע גם סיורים מודרכים, אותם מובילים מדריכים בעלי ידע ונלהבים. סיורים אלו זמינים במגוון שפות, ומכסים מגוון נושאים, החל מארכיטקטורת המוזיאון ועד להיסטוריה של האקרופוליס.

בנוסף לתוכניות הקבועות שלו, המוזיאון מארח גם מגוון אירועים מיוחדים במהלך השנה. אירועים אלה כוללים הרצאות, קונצרטים וסדנאות, והם נועדו לפנות למבקרים עם מגוון תחומי עניין.

אחד האירועים הפופולריים במיוחד הוא פסטיבל הירח המלא, שמתקיים בכל קיץ במהלך הירח המלא. במהלך אירוע זה, המוזיאון נשאר פתוח עד מאוחר, והמבקרים יכולים ליהנות ממוזיקה חיה, קריאת שירה והופעות נוספות בחצר המדהימה של המוזיאון.

תכנון הביקור שלך: טיפים ומידע מעשי

אם אתם מתכננים ביקור במוזיאון האקרופוליס, יש כמה טיפים ופיסות מידע מעשיות שיכולות לעזור לכם להפיק את המרב מהחוויה שלכם. בראש ובראשונה, חשוב לתכנן מראש ולרכוש כרטיסים מראש כדי למנוע תורים ארוכים וזמני המתנה. ניתן לרכוש כרטיסים באינטרנט או במוזיאון עצמו, אך שימו לב שלעתים קרובות הכרטיסים נמכרים במהירות במהלך שיא עונת התיירות.

דבר נוסף שחשוב לזכור הוא קוד הלבוש של המוזיאון. המבקרים מתבקשים להתלבש כראוי ולהימנע מלבישת בגדים חושפניים מדי או לא מתאימים לסביבה במוזיאון. בנוסף, השימוש בצילום פלאש אסור בהחלט במוזיאון, אז הקפידו לכבות את פלאש המצלמה לפני הכניסה.

כשתגיעו למוזיאון, כדאי להתחיל את הביקור בגלריה פרתנון, שכן זוהי התערוכה הפופולרית ביותר ועלולה להיות צפופה ככל שהיום עובר. משם, אתה יכול לחקור את הגלריות האחרות בקצב שלך ולהתרשם מכל החפצים המרתקים המוצגים.

אם אתם מעוניינים ללמוד עוד על ההיסטוריה והתרבות של האקרופוליס ושל אתונה העתיקה, הקפידו לבדוק את התוכניות והאירועים החינוכיים של המוזיאון. אלה יכולים לכלול סיורים מודרכים, הרצאות וסדנאות, ויכולים לספק מבט מעמיק יותר על האוספים והתערוכות של המוזיאון.

לסיכום, מוזיאון האקרופוליס באתונה הוא תחנה חיונית לכל מבקר בעיר. עם הארכיטקטורה המדהימה שלו, האוספים המגוונים והחיבור החזק לעבר העתיק, המוזיאון מציע הזדמנות ייחודית ללמוד ולהעריך את ההיסטוריה העשירה של אתונה ואנשיה.

דילוג לתוכן